Fiskalna kasa – kako napraviti izbor

U ovom prilogu ćemo pokušati da Vam olakšamo proces fiskalizacije i zajedno dođemo do odgovora koja je fiskalna kasa najadekvatnija Vašim potrebama. 

Prvo se upoznajte se sa terminologijom

Da bi ste bili u mogućnosti da izdajete fiskalne račune, neophodno je da imate sertifikat, dva elementa softvera (obavezno odobrena od Poreske uprave), adekvatan hardver i internet konekciju:
Bezbednosni element (BE) je sertifikat koji služi za fiskalizaciju računa i izdaje ga Poreska uprava. Može se nalaziti na „smart“ kartici (koja se izdaje u veličinama sim i platne kartice) ili u cloudu.
ESIR (elektronski sistem za izdavanje računa) je fiskalna aplikacija. Može biti Standardan ili Napredan, ukoliko ima podršku za izdavanje avansnih računa
PFR (procesor fiskalnih računa) je softverski servis koji uz pomoć bezbednosnog elementa obavlja fiskalizaciju računa i slanje na server Poreske uprave. Za korisnika je nevidljiv i u standardnom korišćenju, osim preporučene periodične provere statusa i eventualnih neposlatih računa, nema dodira sa njim. PFR dolazi u dve varijante – L-PFR (lokalni procesor fiskalnih računa) i V-PFR (virtuelni procesor fiskalnih računa). LPFR je verzija koja se nalazi na samom uređaju, radi sa fizičkim bezbednosnim elementom (smart karticom) i omogućava (privremeni) rad i bez interneta (računi se fiskalizuju, ali neće biti poslati na server PU do uspostavljanja konekcije). Fizičke radnje po regulativi moraju imati bar jedan L-PFR, jer u slučaju nestanka interneta, ne smeju ostati bez mogućnost izdavanja fiskalnih računa. L-PFR može biti integrisan sa ESIR-om.
V-PFR ili PFR u cloudu je online varijanta i najviše se koristi u e-commerce-u iako ga i neki vendori fiskalnih kasa koriste u kombinaciji sa L-PFR.
-hardver (za fizičke radnje). Sami uređaji mogu imati različite operativne sisteme (najčešće Windows ili Android), ali to za korisnika nije od presudnog značaja; mogu biti all-in-one, što znači da imaju ugrađene sve periferije (čitač kartica za BE, štampač…) ili ne. Opciono, neki modeli kasa mogu istovremeno biti i pos terminal.
Sada možemo odgovoriti na vrlo bitno pitanje:

Šta je fiskalna kasa?
Fiskalna kasa ili elektronski fiskalni uređaj (EFU) je hardversko i/ili softversko rešenje, koje koristi obveznik fiskalizacije radi izdavanja fiskalnog računa i prenosa podataka o fiskalnim računima u Sistem za upravljanje fiskalizacijom (SUF) Poreske uprave, a koji se sastoji od jednog procesora fiskalnog računa i jednog ili više elektronskih sistema za izdavanje računa, odobrenih od strane Poreske uprave, kao i bezbednosnog elementa izdatog od strane Poreske uprave

Kada smo razjasnili osnovne stvari, red je da odaberemo najbolju kasu za svoje potrebe:

Osnovna pitanja koja sebi prvo treba da postavite su:

Da li izdajete avansne račune?
Ako nemate i nikada nećete imati potrebu za avansnim računima, Standardna varijanta ESIR-a vam je dovoljna, a u suprotnom, ESIR mora imati Naprednu licencu.
Sve ePos kase imaju Napredni ESIR

Koje funkcije treba da ima fiskalna kasa? Da li je dovoljno samo da može da izdaje fiskalne račune ili je potrebno i da ima neke naprednije funkcije i koje?
I samo izdavanje računa se razlikuje od kase do kase, na nekima je proces vrlo jednostavan i brz, dok je na drugima komplikovaniji. Preporučujemo da kasu prvo pogledate i isprobate, jer nekada jeftinija varijanta nije i najbolja varijanta, a fiskalna kasa je sredstvo za rad od koga zavisi vaš poslovanje.
Od naprednih funkcija najčešće su magacinsko poslovanje, horeca modul za ugostiteljstvo i sl.

Koliki promet imate, tj. koliko često izdajete fiskalne račune i koliko vam je brzina izdavanja bitna?
Ovo je presudno pitanje za izbor fiskalne kase. Ako ne izdajete često fiskalne račune, najverovatnije će vam biti dovoljna i mobilna varijanta (mada ne propustite da prvo pogledate i sve benefite velikog ekrana). Za korisnike sa većim frekvencijama, postoje još dva nivoa i odluku koji im je primereniji na kraju ipak moraju doneti sami:
1) all-in-one desktop fiskalne kase. Ovo su najčešće kompaktne kase sa 10″ ekranima i jačim konfiguracijama sa bržim 58mm štampačima. Eksluzivno ePos u ponudi ima i hibridne kase koje imaju ugrađenu i fizičku tastaturu.
2) kase sa eksternim štampačem. Veći ekrani (15″+) sa štampačima mnogo većih brzina su ipak neprevaziđen izbor za brzinu izdavanja računa. Otežavajuća okolnost je malo veći prostor koji zauzimaju.

Kako ćete kasu povezivati na internet?
Ako u lokalu imate wifi, najverovatnije da će ga svaka kasa koja vam se svidi podržavati tu opciju. Alternativa je 4G, koji je kod mobilnih kasa standardan, ali kod stabilnih morate proveriti dostupnost, pošto je on uglavnom opcija.

Da li vam je neophodno povezivanje dodatne opreme sa kasom (barkod čitač, fioka za novac, ekran za kupca…)?
Ukoliko jeste, mobilne kase nisu za vas, nego to mora biti stabilna kasa koja ima dovoljan broj USB interfejsa za povezivanje sve dodatne opreme.

Da li često imate problema sa električnim napajanjem u lokalu?
Ako imate, potrebna vam je kasa sa integrisanom baterijom. Mobilne kase standardno imaju baterije, dok je kod stabilnih to uglavnom opcija.

Da li vaše poslovanje zahteva da kasa bude mobilna ili može biti i stacionarna/stabilna?
Ako vaša kasa mora biti pokretna, stabilne kase očigledno nisu opcija za vas i izbor se svodi na:

Da li vam je potreban i pos terminal (za prihvat platnih kartica) integrisan sa kasom?
Postoje modeli fiskalnih kasa (uglavnom mobilni), koje su sertifikovani kao pos terminali i omogućavaju prihvat platnih kartica. HCC Z100 je jedan od njih.
Upozorenje: Veliki broj dobavljača za svoje uređaje tvrdi da mogu prihvatati platne kartice, ali to se svodi na instaliranje „soft pos“ aplikacije koja dozvoljava samo ograničen rad sa contactless karticama, što je nakaradno rešenje koje nikako ne preporučujemo za ozbiljne biznise.

Da li postoje neke specifičnosti/nestandardnosti vašeg poslovanja?
Jedino vi možete znati šta to vaš način rada čini posebnim. Potreba za integraciju fiskalne kase sa eksternim aplikacijama je jedan primer. ePos aplikacija poseduje api za ovakav način povezivanja.

Iskrena preporuka je da sva ova pitanja prođete sa svojim partnerom za fiskalne kase, pa kad konačno napravite izbor, neophodna vam je informacija koji format bezbednosnog elementa ta kasa prihvata i da isti poručite od Poreske uprave. Neki distributeri nude i da tu aktivnost obave umesto vas.
Ako želite da saznate više o ePos kasama, kontaktirajte nas i posetite u našem show room-u da uživo pogledate i testirate sve modele i dobijete besplate konsultacije.

Za ostala pitanja vezana za samu fiskalizaciju, odgovore možete pronaći na strani sa najčeščim korisničkim pitanjima.

Za više tekstova i vesti pogledajte našu blog stranu

Za više informacija o fiskalizaciji ili našoj ponudi, kontaktirajte nas